Nawigacja
    Strona główna
    Serwis Informacyjny
    Wstecz
Życiorys
    Przybliżamy sylwetkę kandydata
Prawa Narodów
    Katechizm Kościoła Katolickiego
    Prawa Narodów - UE
    Jan Paweł II do
Polskiego Parlamentu
    O polskich wojskach
w okupowanym Iraku
    Prawa polskiej mniejszości
narodowej na Białorusi
    Uchwała autorstwa Jana Łopuszańskiego w sprawie praw polskiej mniejszości narodowej na Białorusi
Kontakt
    E-mail
    E-mail ze strony www
    Biura poselskie
    Webmaster

Książki:Baner reklamowy:

MSZ naprawiło błąd

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało nowe rozporządzenie w sprawie terminu powoływania obwodowych komisji wyborczych za granicą. Pełnomocnicy poszczególnych kandydatów będą mogli zgłaszać swoich przedstawicieli do komisji do 26 września włącznie.
Przypomnijmy, że pierwotne rozporządzenie MSZ stanowiło, iż termin przedstawiania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych za granicą upłynął 18 września. Zostało jednak rozesłane do konsulatów 21 września, czyli trzy dni po terminie zgłaszania kandydatów, uniemożliwiając tym samym sztabom wyborczym delegowanie swoich przedstawicieli. Wczoraj jednak Witold Rybczyński, przewodniczący zespołu do organizowania wyborów za granicą, wydał w porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą nowy dokument, który wyznacza ostateczny termin na 26 września. Tym samym przedstawiciele sztabów wyborczych mają jeszcze kilka dni na zgłoszenie swoich kandydatów do komisji.
- Opóźnienie powstało w wyniku długotrwałego obiegu dokumentów, wymuszonego koniecznością uzgodnień międzyresortowych. Po prostu nie wszyscy, do których rozporządzenie trafiło, zdawali sobie sprawę, że należy ustosunkować się do niego jak najszybciej - tłumaczył Rybczyński.
MSZ i PKW w ciągu kilkunastu godzin wydały nowe rozporządzenie, które - według przewodniczącego zespołu - już trafiło do konsulatów i wszystkich 167 obwodowych komisji wyborczych, a także sztabów wyborczych. Dyrektor Rybczyński zapewnił, że termin opublikowania nowego rozporządzenia wyprzedzi datę zakończenia przyjmowania zgłoszeń.
Tymczasem skład części komisji obwodowych już został zatwierdzonych przez konsulów. Takich informacji udzielił nam np. Alan Aleksandrowicz, zastępca konsula w Chicago. Według MSZ, nie oznacza to jednak, że będą one rozwiązane, bowiem nie obsadzano wszystkich miejsc. Nowi kandydaci mogą zostać dołączeni do składu komisji. Każdy sztab wyborczy może zgłosić jednego przedstawiciela. Gdyby tego nie zrobił, kandydatów zatwierdziłby konsul. Przedstawiciele pretendentów na urząd prezydenta nie mieliby możliwości weryfikowania wyników głosowania.
Nasz Dziennik 23-24.09, MF

adres tej strony znajomemu

W sejmie
    Integracja z UE [4]
    Integracja z UE [3]
    Integracja z UE [2]
    Integracja z UE [1]
    Wotum nieufności min. Cimoszewiczowi
Ze strony sejmowej
    Wypowiedzi
    Interpelacje
    Zapytania
    Oświadczenia
    Głosowania
Listy, polemiki
    List do członków Porozumienia Polskiego
    List do Romana Giertycha
    W Naszym Dzienniku- Polska oczekuje

wap.lopuszanski.pl

Porozumienie Polskie

WYDAWNICTWO POLWEN